Kastamonu etli ekmek tarifi

Malzemeler:

*1 Kg. orta yağlı, iki kere çekilmiş dana kıyması

*Yaklaşık 2 Kg. un

*2 büyük baş soğan

*Yarım demet maydanoz

*1 yumurta

*1 çay bardağı sıvı yağ

*karabiber, kimyon, tuz

Kastamonu etli ekmek yapılışı:

Önce ekmeğin pişirileceği sac hazırlanır. Sacın üstü silinip altıda külle kaplanarak pişecek ekmeğin yanmaması sağlanır.

Etin hazırlanmasında, kıyılmış soğan, 1 yumurta, maydanoz ve baharatlar ve birazda su ilave edilerek macun kıvamında ekmek hamuruna sürülebilecek hale getirilir. Ekmeklik un, hamur teknesinde mayasız su ve tuz ile yoğrulur ve hamur haline getirilir. Hamur yaklaşık 30 cm. çapında yuvarlak bir biçimde ve 2-3 mm. kalınlığında açılır. Açılan bu hamurun yarısının içine daha önceden hazırlanan kıyma eklenir ve diğer yarısı ile bunun üzeri kapatılır. Hazırlanan bu ekmek sac üzerinde her iki tarafı da kızarıncaya kadar pişirilir ve servise sunulur. Arzu edilirse ekmeğin yanında, üryani hoşafı, pestil ezmesi, erik ekşisi, ayran gibi içeceklerde alınabilir.

Not: Kastamonu ilimize özgü olan etli ekmeğin, patetesli, mantarlı, kesikli, yoğurtlu, cevizli, ıspanaklı gibi çeşitleri de yaygın olarak yapılır. Orjinali saç üzerinde pişirilmesidir fakat siz evinizde teflon tavada da pişirebilirsiniz.

Afiyet olsun :)

etli-ekmek


tatlı ikramlar

Etiketler:, , ,

Yorum yapın