Afyonkarahisar katmer tarifi

Malzemeler
1 çorba kaşığı zeytinyağ
5 su bardağı un
yeterince su, tuz
1 paket margarin
6 çorba kaşığı tahin
Katmer yapılışı
Hamur malzemesi için unun içerisine zeytinyağ, tuz azar azar su eklenerek yumuşak bir hamur yapana dek yoğurulur. Hamur 15-20 dakika dinlendirilir. Hamurdan yumurta büyüklüğünde bezeler yapılır. İlk beze mantı yufkası inceliğinde açılır. Eritilmiş margarinin içerisine tahin katılır ve açılan yufkanın üzerine bir kısmı dökülüp yayılır. Kenarlarını içe doğru kıvırıp ortasında büyükçe delik açarak dışa doğru rulo yapılır. Yapılan rulonun ucundan koparıp hamur sündürerek inceltilir, kendi etrafında tekrar rulo yapılır. Bütün bezeler bu şekilde yapılıp küçük rulolar buzdolabında margarin ve tahin donuncaya dek bekletilir. Daha sonra merdaneyle teker teker açıp yağsız teflon tavada veya elektrikli sacda arkalı önlü pişirilir. İstenirse domates peynirle veya bir kase hafif koyulukta şerbet yapılıp servis yapılır.

Not :

Katmer, Türkiye’nin değişik yörelerinde hamurun yaklaşık 2 mm kalınlığında açılıp arasına yağ, haşhaş, tahin ya da antep fıstığı konulup 4-5 kez katlanarak saçta pişirilmesi ile elde edilen hamur işi yiyecektir. Gözlemeden farklıdır.
Katmer Güneydoğu Anadolu bölgesinde özellikle Gaziantep ve civarında tatlı olur ve antep fıstığıyla yapılır. Ege Bölgesinde tuzlu bir hamur işidir ve genellikle tahinle yapılır. Uzun yıllar sadece haşhaş ekimine onay verilen Afyon ve Uşak illerinde haşhaş ezmeli katmer yaygınken son yıllarda haşhaş ezmesinin diğer illerde de rahatlıkla elde edilebilmesinden dolayı haşhaş ezmeli katmer bu illerin dışında da sıklıkla görülür. Afyon, Kütahya ve Uşak’ın kendilerine has hamur işlerinden biridir.Sizde çayın yanında misafirlerinize ikram edebilirsiniz.


tatlı ikramlar

Etiketler:,

Bir Yorum

  1. hulya diyor ki:

    her yöre kendine göre yapsa da hepside lezzetli olur.

Yorum yapın