Adana şalgam suyu tarifi

Şalgam Turpgiller  ailesine ait bir bitki olan Şalgam bitkisinden  yapılan Çukurova’ya özgü bir içecektir. Adana, Mersin, Osmaniye başta olmak üzere birçok güney ilinde yaygın olarak tüketilir. Kırmızı renkli, bulanık görünüşlü ve ekşim sidir. Acılı ve acısız çeşitleri mevcuttur.
Şalgama acı olarak genellikle acı süs biberi turşusunun suyu kullanılır. Damak tadına göre 1/3 ila 1/6 oranında şalgama katılabilir. Ancak şalgam acısıyla karıştırıldıktan sonra fazla bekletilmemelidir, şalgam bozulabilir. O yüzden acıyı şalgamı içmeden hemen önce katmak daha iyi olur. Şalgamla beraber siyah havuç ikram edilir. Mayalanma sürecine de dahil olmuş bu siyah havuçlar, şalgam suyunun içinde dururlar. Bunlara tane denir, yöre aksanı sebebiyle dene dendiği bilinmektedir.
Şalgam genellikle kebap çeşitleri ile birlikte tüketilir. Plastik şişede tadının bozulması daha kolay olduğu için genelde cam şişelerde tercih edilir.
Şalgam suyunun faydaları :
İştahı açar,
Laktik asit içerir, sindirimi kolaylaştırır.
B grubu vitaminleri içerir, sinirleri yatıştırır.
Mide ve karaciğere faydalıdır,
Kalsiyum, potasyum ve demir içerir, kemik ve dişleri kuvvetlendirir.
Afrodizyak özelliği vardır.
100 gramında 20 kalori olan şalgam, A–B–C vitamini içerir.Kalp, damar ve göz sağlığı için faydalıdır.

Not : Adana ilimizle özleşmiş şalgam suyu gördüğünüz gibi hem çok faydalı hemde çok lezzetli bir içeceğimiz. Bizim evimiz dede çok sevilen şalgam suyu genellikle mangal yaptığımız zamanlarda acı şalgam suyu nu tercih ediyoruz. Denemeyen varsa eğer mutlaka denemeli bizim kültürümüzde olan bu tür içecek ve yiyeceklere sahip çıkmamız gerekiyor unutmayalım unutturmayalım.

Afiyet olsun :)


tatlı ikramlar

Etiketler:, ,

2 Yorum

  1. Şalgam diyor ki:

    En sevdiğim içeceklerden biri, şalgam suyu favori içeceklerimden.

  2. günay diyor ki:

    Şalgam suyu şalgamın yetiştirildiği yere göre lezzeti değişebiliyor.

Yorum yapın